Справа Матаєва в Казахстані: новий виток напередодні медіафоруму

Напередодні великого медійного події в Астані правління Спілки журналістів Казахстану прийняв превентивні заходи проти можливої атаки влади на главу організації Сейткази Матаєва.

У Казахстані 22 квітня завершує свою роботу Євразійський медіафорум (EAMF). Напередодні його проведення в Спілці журналістів Казахстану (СЖК) відбулося важлива подія, яке безпосередньо пов'язане з гучним процесом щодо глави цієї організації Сейткази Матаєва. За добу до початку форуму в Астані, 19 квітня, правління СЖК обрало главу міжнародного фонду захисту свободи слова "Аділ соз" Тамару Калєєва тимчасово виконуючою обов'язки голови СЖК. Зроблено це було на прохання самого Матаєва, який з кінця лютого нинішнього року перебуває під домашнім арештом. Казахстанське Національне антикорупційне бюро висунуло в Відносно нього звинувачення в скоєнні тяжких корупційних і економічних злочинів.

За статутом

Тамара Калєєва в інтерв'ю DW пояснила, що відповідно до статуту СЖК для переобрання голови правління зовсім не обов'язково проводити з'їзд всієї організації - захід дороге і трудомістке. "Ми провели засідання в форматі відеоконференції, скориставшись сучасними технічними можливостями, що також закладено в статуті. Процедура голосування зафіксована на відеокамеру, щоб уникнути будь-яких докорів в порушенні статуту. Брали участь керівники від 14 регіонів Казахстану та Алма-Ати. Приводом стала заява Сейткази Матаєва. Як ви знаєте, він зараз під домашнім арештом. Крім того, в зв'язку з арештом у нього проявилися дуже серйозні проблеми зі здоров'ям ", - розповіла правозахисниця.

" Тому Сейткази об'єктивно не може зараз виконувати свої обов'язки, і наскільки довго - не зовсім зрозуміло. Крім того, посилено курсував слух, що на медіафорумі в Астані або відразу після нього який-небудь "ініціативний" член СЖК виступить нібито від імені казахстанських журналістів і висловить недовіру голові СЖК, оскільки той перебуває під слідством. Так буде внесено пропозицію змістити Матаєва, щоб позбавити його цього статусу і посилити на нього тиск влади ", - повідомила Тамара Калєєва.

Надія на тимчасове

Співрозмовниця DW також уточнила, що вона була одноголосно обрана саме тимчасово виконуючою обов'язки голови, при цьому статус Матаєва як голови залишається в силі.

"у першій половині травня, судячи з усього, почнеться суд у справі Матаєва, і я дуже сподіваюся, що до кінця травня він повернеться до виконання всіх своїх обов'язків. Тому програмних заяв про якісь нові пріоритети в роботі СЖК я робити не збираюся, а повсякденна діяльність керівника СЖК з надання допомоги журналістам та виданням продовжиться ", - підкреслила правозахисниця.

За її словами, правління СЖК в цій ситуації" горою стоїть за свого голови, його члени робили заяви в зв'язку з цим, зверталися за підтримкою в партнерські організації - в Союзи журналістів Росії, Киргизії, Таджикистану, в інші організації ".

у свою чергу головний редактор видання" Нова газета - Казахстан "Олександр Краснер , сам не є членом СЖК, вказує на те, що Мата був феномен суспільного життя Казахстану. "з одного боку, він попрацював у владі, був прес-секретарем президента, з владою у нього були хороші стосунки. У той же час у нього були дуже хороші стосунки з усіма правозахисними організаціями Казахстану, з редакторами, видавцями так званих опозиційних газет. Він служив фактично мостом між владою, незалежними ЗМІ та правозахисними організаціями ", - каже журналіст.

Міст знищений

За його словами, коли у редакторів незалежних ЗМІ виникали проблеми, вони йшли до нього, а він, використовуючи свої зв'язки і вплив, їм допомагав, чи не ділячи їх на "своїх" і "не своїх". А зараз цей міст знищений. "Так, ще є фонд" Аділ Соз ", але його керівник Тамара Калєєва, має інший досвід взаємодії з владою, ніж Мата. Там її сприймають як правозахисницю, вона влада дратує. При цьому Мата не боявся вручати премії незалежним, а не провладним журналістам і ЗМІ, і таким чином теж їх підтримував морально і, хоч трохи, але матеріально. Нарешті, Мата був дуже помітною фігурою на пострадянському просторі, віце-президентом конфедерації журналістських спілок СНД ", - продовжує співрозмовник DW.

Він звертає увагу на те, що Сейткази Мата, володіючи і російським і казахським мовами, підтримував в рівних пропорціях і російськомовну, і казахскоязичную незалежну пресу. "У цьому відношенні він теж дуже толерантний і виважений керівник. Калєєва - надзвичайно авторитетний громадський діяч серед журналістів, як тимчасова фігура вона - найкраща кандидатура. Але, на жаль, вона не володіє казахською мовою. У південних регіонах Казахстану превалюють видання українською, їй буде важко наводити з ними зв'язку ", - відзначає Олександр Краснер.

Жорстка верстка медіафоруму

" Сподіваюся, що у вищого керівництва Казахстану візьме гору політична мудрість, і Мата повернеться до виконання своїх обов'язків. У період очікуваного транзиту влади прибрати таку людину з громадської арени руками антикорупційного відомства, яке відносно нього діє, схоже, навіть погано знаючи закони країни - фатальна помилка ", - сказав DW головний редактор" Нової газети - Казахстан "і учасник нинішнього Євразійського медіафоруму, який, здавалося б, повинен служити найкращим місцем для обговорення проблеми, що встала перед медіаспільнотою Казахстану в зв'язку зі "справою Матаєва".

Але, як сказала перед початком EAMF Тамара Калєєва, "програма там зверстана дуже жорстко і діалогових майданчиків, де проблему СЖК можна обговорити, не передбачається ". Олександр Краснер підтвердив, що ця проблема не знаходить відображення в подіумних дискусіях." Там в центрі уваги глобальна політика. Зате в кулуарах тема постійно піднімається. Дуже багато журналістів, видавці переконані, що "справа Матаєва" - це дуже серйозна помилка влади. Причому говорять це і люди, які близькі до персонам, наділеним значною владою в Казахстані ", - стверджує Олександр Краснер.

скачать dle 10.2 КиноСвин


Схожі публікації

СТРІЧКА НОВИН

22.08.17
Дыминского вызвали на допрос, после чего он срочно улетел в Женеву
22.08.17
Суд продлил арест экс-губернатора Кировской области Никиты Белых
22.08.17
Ученые обнаружили в янтаре цветы неизвестного вида, которым 100 миллионов лет (Фото)
22.08.17
В Белом доме обнаружили подозрительный предмет. Введен режим ЧП
22.08.17
Начальник полиции охраны Будник задержан на крупной взятке
22.08.17
Игра престолов: как снимали битву с белыми ходоками (Видео)
22.08.17
Сильные дожди, шквалы и похолодание. Синоптики спрогнозировали погоду в Украине на ближайшие дни
22.08.17
Скандал в одесском СИЗО. Опубликовано видео жестокого избиения арестованных
22.08.17
Резонансное ДТП на Львовщине: Дыминского вызвали на допрос, бизнесмен улетел в Швейцарию
22.08.17
На Донбассе в рядах ВСУ вновь потери
22.08.17
Террористы подозрительно уменьшили количество обстрелов на Донбассе, - штаб АТО
22.08.17
СБУ задержала начальника департамента полиции
22.08.17
Порошенко обещает в 2018-м выделить 30 млрд на строительство дорог
22.08.17
Украинский предприниматель рассказал, каких подводных камней ожидать от китайских бизнесменов
22.08.17
Украина обвинила РФ: строительством Керченского моста нарушает Конвенцию ООН по морскому праву
22.08.17
Российскую экономику накрыла волна банкротств
22.08.17
США наказали Россию новыми санкциями за связи с Северной Кореей
22.08.17
"Страус вытоптал газон": в России умирают со смеху от заявления о стадионе ЧМ-2018
22.08.17
Депутат попался на торговле наркотиками
22.08.17
Гривна продолжит укрепление до конца года: в НБУ назвали причины
22.08.17
Бундесвер пока не будет наращивать свой контингент в Афганистане
22.08.17
Порошенко на Генассамблее ООН предложит ввести миротворцев на Донбасс
22.08.17
США внесли в санкционный список по КНДР четырех россиян
22.08.17
Речь Трампа об Афганистане: жесткая риторика, мало конкретики
22.08.17
В «ДНР» объявили блокаду России: опубликован «приказ»
22.08.17
Медсестра сэкономила 1,5 млн на еде, питаясь продуктами из помойки (Видео)
22.08.17
Эксперт рассказал, почему Кремль оставит боевиков ДНР-ЛНР без военной поддержки
22.08.17
Молдавия просит ООН обсудить вопрос о выводе военных РФ из Приднестровья
22.08.17
Российская певица отреагировала на скандал из-за выступления на Майдане
22.08.17
В Беларусь летят российские истребители
22.08.17
После встречи Волкера и Суркова события будут развиваться быстро, - эксперт
22.08.17
Интерпол разыскивает внука основателя Red Bull
22.08.17
Украинская группа ДахаБраха покорила слушателей фестиваля Sziget 2017
22.08.17
Украинская короткометражка победила на международном кинофестивале в Швейцарии
22.08.17
В Локарно на кинофестивале два украинских фильма получили награды
22.08.17
На Раймонда Паулса в Латвии подали жалобу за выступление на русском языке
22.08.17
День Независимости: стало известно на каких фестивалях выступят украинские звезды
22.08.17
Концерт Жадана, роботы, марципаны и еще 7 причин посетить Фестиваль-открытие
22.08.17
Умерла звезда фильма "Выйти замуж за капитана" Вера Глаголева
22.08.17
Яценюк и жена Авакова стали совладельцами телеканала "Espreso.TV" — СМИ
22.08.17
На российском ТВ истерика из-за украинского комикса
22.08.17
Российский пропагандистский телеканал Life прекращает свое существование в нынешнем виде
22.08.17
Известные российские актеры попали в базу "Миротворца"
22.08.17
Духовые инструменты: загадки саксофона
22.08.17
Умер польский писатель и лауреат престижных премий Януш Гловацкий
22.08.17
Восемь украинских фильмов претендуют на номинацию на "Оскар"
Всі новини
Наверх