Новий президент Киргизії, хто він?

24 листопада відбудеться інавгурація президента Киргизії Сооронбая Жеенбекова. Южанин, зоотехнік, вчитель російської мови, прем'єр-міністр і соратник Атамбаєва. Що ще про нього відомо?Тихоня, ставленик Атамбаєва, соціал-демократ, уродженець Ошської області, зоотехнік, вчитель російської мови, екс-прем'єр Киргизії 24 листопада Сооронбай Жеенбеков, який переміг на президентських виборах в Киргизії 15 жовтня 2017 року, офіційно займе вищий державний пост. Інавгурація пройде в Бішкеку в державній резиденції "Ала-Арча". Висуванець від Соціал-демократичної партії Киргизії (СДПК), який набрав на виборах 5422 відсотка голосів виборців, стане п'ятим главою держави і змінить на цій посаді Алмазбека Атамбаєва, який очолює партію соціал-демократів.

Ставленик Атамбаєва

Те, що Сооронбай Жеенбеков має намір продовжувати політичний курс Атамбаєва, не є секретом. Про це в ході президентської гонки говорив і сам Жеенбеков, і його прихильники. Так, у передвиборчому ролику, розміщеному на сайті киргизького агентства "Акіпресс", Заміра Сабурдинова, мешканка Джалал-Абадської області говорить: "Президент Атамбаєв передає все розпочате у тверді руки нашому кандидату. Тільки Жеенбеков може вивести нашу країну вперед. Він пройшов шлях від вчителя до прем'єр-міністра і буде народним і надійним президентом республіки".

Спостерігачі відзначають, що, завдяки вірності Атамбаєву і відсутності у Жеенбекова політичних амбіцій, нинішній киргизький президент і зробив його своїм ставлеником. Сам Жеенбеков, виступаючи перед виборцями в ході виборчої кампанії, заявив: "Я ніколи не говорив "я". Я завжди говорив "ми". Я не хвалився, я просто працював. Але ці вибори змусили мене говорити про те, що я зробив".

Так що ж вдалося зробити, займаючи різні державні пости, 59-річному Сооронбаю Жээнбекову, незабаром заступающему на пост президента країни? Яка його трудова діяльність. і коли почалася його політична кар'єра?

Від вчителя до прем'єр-міністра

Згідно з даними з відкритих джерел, трудову діяльність Сооронбай Жеенбеков, уродженець села Кара-Кульджа Ошській області на півдні Киргизії, розпочав у 1976 році вчителем російської мови і літератури в середній школі імені Леніна Узгенского району, щоправда, не маючи спеціальної освіти. У 1983 році він закінчив Киргизька сільськогосподарський інститут імені Скрябіна. А через 20 років отримав другу освіту в Киргизькому аграрному університеті, закінчивши економічний факультет за спеціальністю бухгалтер.

Після закінчення інституту в 1983 році він працював головним зоотехніком радгоспу, а потім був головою колгоспу. У 1995-му став депутатом Зборів народних представників у киргизькому парламенті (Жогорку Кенеше) першого скликання. Депутат Жогорку Кенеша він обирався тричі. Останній раз - у 2005 році, до подій, що привели до влади в Киргизії Курманбека Бакієва.

У квітні 2007 року в уряді Алмазбека Атамбаєва Жеенбеков був призначений міністром сільського, водного господарства і переробної промисловості країни. Але після відставки Атамбаєва пішов разом з ним і три роки не з'являвся на публіці.

Під час квітневих подій 2010 року, коли в Киргизії спочатку вдруге повалили президента, а потім пішов міжетнічний конфлікт на півдні країни, Сооронбая Жеенбекова на мітингу обрали народним губернатором Ошської області. Протягом місяця йому доводилося відстоювати своє становище глави області, а з травня того ж року він стає офіційним керівником Ошської державної адміністрації та повноважним представником уряду в Ошській області. На цій посаді він залишається майже 5 років.

В наприкінці грудня 2015 року Жеенбеков перебирається до Бішкеку, де займає посаду директора Державної кадрової служби, а потім стає заступник голови апарату президента. 13 квітня 2016 року при президентові Алмазбеке Атамбаеве Сооронбай Жеенбеков очолює киргизький уряд. А в 2017-му балотується в президенти від соціал-демократів і здобуває перемогу. Його основним опонентом на виборах був Омурбек Бабанов, співголова партії "Республіка - Ата-Журт", також раніше очолював киргизький уряд.

Обіцянки і цілі Жеенбекова

"Я не один, нас ціла команда", - заявив Жеенбеков, виступаючи перед виборцями. За словами його прихильників, в ході передвиборної гонки його підтримали 10 партій і 50 різних організацій. Які обіцянки дав перед виборами колишній прем'єр-міністр? "Для мене однією з важливих завдань є підвищення зарплат вчителів, лікарів, працівників культури, правоохоронних органів. Ми підняли економіку на 12 відсотків, виробництво - на 57%, експорт - на 47 відсотків, бюджет збільшили на 11 млрд сомів", - стверджує Жеенбеков.

За його словами, найдорожче для нього - інтереси країни: "Це моя програма - проста, зрозуміла, здійсненне. Ми зараз пожинаємо плоди від Євразес. Експорт у нас виріс на 47 відсотків. Наші співвітчизники володіють такими ж правами, як громадяни Росії. Ми вирішили щодо пенсій, у нас буде єдина система пенсій в Казахстані, в Росії, за Євразес. Це питання вже вирішено".

Звертаючись до своїх прихильників, Жеенбеков заявив: "Моя мета полягає в тому, щоб народ Киргизстану, багатонаціональний народ, що проживав у комфортній, процвітаючій країні. Я довго йшов до цього".

Про російською мовою і відносинах з РФ і Євразес

На шляху до побудови процвітаючої країни обраний киргизький президент Сооронбай Жеенбеков вже визначив коло найближчих союзників, як відзначають спостерігачі. Це, перш все, Росія і сусідні держави-члени Євразійського економічного союзу (Євразес), про що неодноразово заявляв сам Жеенбеков. Ще в ході своєї передвиборної кампанії він відзначав роль Росії і російської мови для Киргизії та її жителів: "Статус офіційної мови російської закріплений в конституції. Це мова в світ знань, у світ дружби. Ми будемо підтримувати і розвивати цю мову в нашій країні".

Прагнення нового киргизького президента, мабуть, почули і оцінили в Кремлі. Так, до 59-річчя Жеенбекова, яке він святкував у середині листопада, згідно інформації киргизьких ЗМІ, президент Росії Володимир Путін надіслав йому вітальну телеграму.

"Ви користуєтеся заслуженим авторитетом серед співвітчизників як досвідчений державний діяч, багато робить для вирішення актуальних соціально-економічних завдань, що стоять перед Киргизькою Республікою. Хотів би підтвердити готовність до конструктивного діалогу і активної спільної роботи з вами по подальшому зміцненню відносин стратегічного партнерства і союзництва, існуючими між нашими країнами", - йдеться в посланні.

Про клан Жээнбековых

"Відмінний сім'янин, небагатослівний, але з гумором". Так відгукуються про Жээнбекове люди з його команди. "Я вірю цій людині, він понад 20 років на держслужбі і не має ні краплі компромату. Вкрай рідкісний дар у нашій країні", - говорить Сергій Пономарьов, голова Асоціації підприємців Киргизстану. Але компромат все ж знайшовся. Правда, одного з братів - Асилбека Жеенбекова. В ході передвиборної кампанії в інтернеті з'явилося кілька відеороликів, в тому числі під назвою "Кому служить клан Жээнбековых?" У ньому йдеться про братів Жээнбековых.

За інформацією з відкритих джерел, Сооронбай Жеенбеков - третій син у багатодітній сім'ї. Його старший брат, Канторо (помер навесні 2017 року) - доктор наук, професор і президент Джалал-Абадського університету економіки і підприємництва. Він займався наукою і був далекий від політики. Другий брат, Жусупбек, перебував на дипломатичній службі, був послом в Кувейті, Марокко, Йорданії. Четвертий брат, Асилбек, екс-спікер парламенту. П'ятий, Жиргалбек, живе на малій батьківщині. Молодший і нині покійний Іскендер Жеенбеков вважався хорошим юристом - у 28 років він став прокурором Ошської області. Є у Сооронбая Жеенбекова дві сестри. Одна з них лікар, інша - педагог і зараз на пенсії.

Сооронбай Жеенбеков одружений. Його дружина Айгуль займається домашнім господарством, веде невеликий сімейний бізнес у сфері сільського господарства і тваринництва. Дочка - студентка. Молодший син школяр.

Компромат і конфлікт з "Русгідро"

Отже, компромат, про який говорили противники Жеенбекова зібраний на його брата Асилбека і пов'язаний зі скандалом, в якому нібито причетна російська компанія "Русгідро". Як стверджується в ролику, наступником Атамбаєва на президентському посту повинен був бути Асилбек Жеенбеков, який 45 року обіймав посаду спікера парламенту. Він безпосередньо був посвячений у деталі угоди, укладеної між урядом Киргизії і російської "Русгідро" по будівництву Верхненарынского каскаду ГЕС. І, за словами авторів відео нібито "прокрався".

Росія, підписавши контракт, як стверджується у відеоролику, з-за кризи не зуміла виконати обіцянки і просила Атамбаєва про відстрочку. Той обіцяв почекати, але не дотримав обіцянки. Під час візиту до Саудівської Аравії Асилбек Жеенбеков нібито уклав угоду про те, що право на будівництво каскаду ГЕС отримають саудівці. Ті пообіцяли добудувати об'єкт і виплатити Росії неустойку в 37 млн доларів. Саудівська Аравія, за словами авторів ролику, відмовилася від своїх обіцянок. А Киргизія залишилася повинна РФ 37 млн доларів. З-за цього Алмазбек Атамбаєв посварився з Асылбеком Жээнбековым.

Далі в цій справі з'явилася якась неіснуюча насправді чеська компанія, якій були передані права на будівництво кількох ГЕС. І в цьому контексті спливло ім'я прем'єр-міністра Киргизії Сапара Ісакова, який нібито тісно пов'язаний з кланом Жээнбековых. Втім, це вже зовсім інша історія.

Що ж стосується Ісакова, який також є соратником Атамбаєва, якщо він залишиться на посту голови уряду, то, стверджують спостерігачі, буде дотриманий баланс між президентом Жээнбековым, роблять ставку на дружбу з Росією, і прем'єром Ісаковим, у якого тісні контакти з Вашингтоном.

скачать dle 10.2 КиноСвин


Схожі публікації

СТРІЧКА НОВИН

23.01.18
Тела нашли через три дня. На Закарпатье сын жестоко расправился с родителями
23.01.18
Смерть в Киеве. Парень выбросился из окна 16-го этажа
23.01.18
На Тернопольщине девушка умерла после экстремального катания на санках
23.01.18
В Кривом Роге водитель-нарушитель задушил себя ремнем
23.01.18
Щоб зупинити зростання тарифів, уряд повинен використовувати для ЖКГ український газ, - "Наш край"
23.01.18
Сущенко зустрівся в СІЗО з дружиною і дочкою
23.01.18
Новини України - Міжбанк закрився доларом по 2882-2885 грн., євро - по 3539-3542 грн
23.01.18
Держборг України становить 763 млрд доларів, - Мінфін
23.01.18
Новини України - Курс НБУ на 24 січня: долар – 2886 грн, євро – 3535 грн
23.01.18
Порошенко підписав закон про моніторинг публічних закупівель на всіх стадіях
23.01.18
Фонд держмайна затвердив перелік об'єктів малої приватизації на 2018 рік
23.01.18
Вбивство журналістки на субмарині: винахідника звинуватили у катуваннях (фото) | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Віце-спікер Держдуми РФ у ПАРЄ натякнув про анексію України | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Засідання ПАРЄ по поверненню РФ зробили закритим | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Нацагентство з розшуку активів не пускають в "квартиру Клименко" (фото) | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Росію можна виключити з Ради Європи за агресію в Україні - КС Литви | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
В київському озері Позняки почався мор риби (фото) | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Димінський поскаржився в Інтерпол, щоб його не оголошували в розшук - поліція | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Порошенко зробили героєм смішні пісні про відпочинок на Мальдівах | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
ЗНО-2018: з переліку предметів виключили російська мова | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Тіллерсон поклав на Росію відповідальність за химатаки в Сирії
23.01.18
ПАРЄ вважає величезною проблемою ситуацію з переселенцями в Україні
23.01.18
В БПП і Народному фронті хочуть скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Цена бензина на украинских АЗС продолжает расти
23.01.18
В Украине госдолг перевалил за два триллиона гривень
23.01.18
"Замороженные пенсии и зарплаты". Эксперт объяснил, почему Украину ждет технический дефолт
23.01.18
Чолі Госаудита вручили підозра в незаконному збагаченні | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
ЄС майже вдвічі скоротив чорний список " податкових оаз
23.01.18
Коментар: Агресія Анкари і ганебне мовчання Заходу
23.01.18
В Amazon розповіли про перші казуси роботи нового магазину без кас і продавців | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Росія - Захід: колапс відносин?
23.01.18
Екс-президент Польщі Лех Валенса заявив, що в країні відроджується фашизм | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Росія вимагатиме від МОК пояснити відсторонення провідних спортсменів від Олімпіади
23.01.18
Розлучених батьків зобов'язали платити не тільки аліменти, але і покривати інші витрати дітей | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
На відкритті Давоського форуму прем'єр Індії виступив проти протекціонізму
23.01.18
Муженко зустрівся з спеціальним представником США Волкером | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
У мережі з'явилися перші фото форми олімпійської збірної України | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Порошенко і його російська невістка Юлія будуть виступлять на форумі в Давосі (фото) | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
На конкурсі краси верблюдів виключили за ботокс (фото) | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Поліція обшукує штаби Навального перед акцією 28 січня
23.01.18
Дослідження свідчить про зниження довіри до ЗМІ з-за фейків
23.01.18
Порошенко запропонував призначити нових членів ЦВК | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
В Україну прибув Волкер | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Порошенко підписав закон про моніторинг публічних закупівель | FaceNews.ua: новини України
23.01.18
Угроза из России: Великобритания готовится к сильнейшим кибератакам
23.01.18
Скандальная украинская певица сделала неожиданное заявление
Всі новини
Наверх