ПВК Вагнера: все, що про неї відомо

Приватна військова компанія Вагнера в Росії поза законом. Про неї не говорять на госканалах. Але її бійці, судячи з усього, гинули в Донбасі і тепер в Сирії. DW зібрала відомості про цю ЧВК.Імена вже вісім убитих у Сирії росіян з'ясували і оприлюднили активісти організації Conflict Intelligence Team (CIT), а також видання "Медиазона". Вони загинули приблизно 7 лютого 2018 року під ударами сил міжнародної коаліції по позиціях сирійської армії в околицях населеного пункту Хішам. Загиблі не були військовослужбовцями регулярної армії РФ. Швидше за все, вони були бійцями так званої приватної військової компанії (ПВК) Вагнера. Багато відомостей про неї журналісти та активісти збирали по крупицях протягом останніх. DW представляє все найважливіше, що вдалося дізнатися на сьогоднішній момент.

Що таке ПВК Вагнера

Приватна військова компанія Вагнера або група Вагнера - неофіційна військова організація, яка не входить в регулярні збройні сили Росії і не має ніякого юридичного статусу. Військові підрозділи ПВК Вагнера налічували - в різний час і за різними даними - від 1350 до 2000 чоловік. За інформацією джерел німецької газети Bild у бундесвері, загальна чисельність найманців досягає 2500 осіб. Існування ПВК Вагнера офіційні особи в Росії заперечують. Кремль лише визнає, що в приватному порядку росіяни можуть брати участь у бойових діях за кордоном. Найманство заборонено статтею 359 КК РФ, проте в Держдумі і в МЗС РФ висловлюються пропозиції узаконити в Росії приватні військові компанії.

Де воювали найманці Вагнера

ПВК Вагнера виросла, як вважається, з військової компанії "Слов'янський корпус", яка виконувала бойові завдання в Сирії ще в 2013 році. У "Слов'янському корпусі" перебував і майбутній керівник ПВК - Дмитро Уткін, позивний "Вагнер". Перші свідчення про діяльність ПВК Вагнера були зафіксовані українськими спецслужбами в травні 2014 року в Донбасі. У жовтні 2017 року глава СБУ Василь Грицак заявив про причетність "вагнеровцев" до знищення військово-транспортного Іл-76 на сході України в червні 2014 року, штурму Донецького аеропорту і бойових діях під Дебальцеве. Незалежних підтверджень цієї інформації немає.

З другої половини 2015 року свідоцтва активності ПВК Вагнера з'являлися вже тільки в Сирії. Вважається, що її бійці, зокрема, активно брали участь у першому та другому штурмі Пальміри в 2016 і 2017 роках. З червня 2017 року цілі найманців, як повідомляли російські ЗМІ РБК та "Фонтанка", змінилися. "Фонтанка" писала про те, що російський Міноборони різко скоротив постачання ПВК озброєнням, передаючи лише застарілі зразки.

Нібито ПВК запропонували отримувати фінансування в самій Сирії, в тому числі за рахунок захоплення і охорони нафтових і газових родовищ. У цьому зв'язку примітно, що атака в районі сирійського селища Хушам імовірно з участю "вагнеровцев" велася в районі нафтового родовища і, за деякими даними, мала метою його захоплення.

За даними британської BBC, з кінця 2017 року сліди ПВК Вагнера були помічені в Судані.

Бійці приватної армії: хто вони

Набір найманців, судячи з інформації про загиблих, йшов по всій Росії. Дуже багато з убитих в Сирії раніше мали досвід ведення бойових дій на сході України. Це підтверджують як родичі, так і знайомі загиблих найманців. За даними українського СБУ, тих, хто воював в обох "гарячих точках", налічується 277 осіб.

Вербування особового складу приватної армії, судячи з усього, не обмежувалася тільки Росією, але велася і серед жителів східній частині України, яка перебувала під контролем сепаратистів. За даними СБУ на жовтень 2017 року, в ЧВК Вагнера служили 40 бійців з українськими паспортами. Аналогічні відомості без зазначення точних цифр наводили раніше і кілька російських ЗМІ.

Як приймають і скільки платять найманцям

Прийняті на роботу в ЧВК найманці підписують угоду про нерозголошення інформації. Більше всіх деталей повідомило про роботу ПВК Вагнера петербурзьке видання "Фонтанка", яке заявляє, що володіє частиною внутрішньої документації компанії. Посилаючись на опубліковані копії документів, "Фонтанка" стверджує, зокрема, що всі претенденти заповнюють анкети з особистою інформацією, фотографією, проходять перевірку на поліграфі і за свою роботу отримують від 160 до 240 тисяч рублів на місяць.

Руслан Левієв, засновник групи активістів Conflict Intelligence Team (CIT), яка стежить за діями російських військових у Сирії, уточнює, що зарплата залежить від навичок, цілей і місця операції. Під час навчання на території Росії, за даними CIT, зарплата складає від 50 до 80 тисяч, під час закордонних операцій - 100-120 тисяч, у випадку воєнних дій - 150-200 тисяч, у разі особливих кампаній або великих битв - до 300 тисяч.

Де тренуються найманці

"Група Вагнера", за численними свідченнями, тренується на військовій базі біля хутора Молькино в Краснодарському краї, безпосередньо сусідить з 10-ї окремої бригади спецназу ГРУ Міноборони (в/ч 51532). Про інших тренувальних пунктах інформації немає.

Звідки взявся "Вагнер" і які інтереси Пригожина

Дмитро Валерійович Уткін "Вагнер", 1970 року народження, вважається керівником однойменної приватної військової компанії. Цією діяльністю він, мабуть, зайнявся після звільнення з посади командира 700-го окремого загону спецназу 2-ї окремої бригади спеціального призначення ГРУ, дислокованого в Печорах Псковської області. Копія рапорту про його звільнення є в Мережі. Про її достовірності нічого не відомо, однак спростувань теж не було. У 2016 році Уткін був помічений на спеціальному прийомі в Кремлі для військових, які відзначилися особливим героїзмом. З червня 2017 року Уткін перебуває під санкціями США, у списку американського Мінфіну зазначено: "Пов'язаний з приватної військової компанією Вагнера".

Одними з джерел фінансування ПВК у ЗМІ називаються секретні статті витрат Міноборони РФ, а також бізнесмена Євгена Пригожина, наближеного до президента Росії Володимиру Путіну. Його ще називають "кухарем Путіна". Як з'ясував РБК, Євген Пригожин брав участь у кількох тендерах на забезпечення утримання бази Вагнера. Сам Пригожин, який теж перебуває під санкціями США, зв'язок з ПВК Вагнера заперечує. Є лише непрямі докази його причетності. З зими 2016-2017 роки розробкою газових і нафтових родовищ у Сирії зацікавилася російська фірма ТОВ "Євро Поліс". За твердженням видань РБК та "Фонтанка", вона афілійована з Пригожиним.

"Євро Поліс" влітку 2017 року уклала угоду з сирійським держконцерном про те, що буде займатися охороною і видобутком енергоресурсів на місцевих родовищах і отримувати в своє розпорядження четверту частину обсягу видобутої c тих веж, які відбила у бойовиків з ИГИЛ, повідомляло агентство AP з посиланням на копію угоди. Функції охорони, як вважається, повинні брати на себе бійці ПВК Вагнера.

Втрати серед найманців

Підрахунок втрат серед "солдатів удачі" ускладнюється з ряду причин: це і нелегальний статус ПВК і її бійців, і непідзвітність компанії держорганам, і угода про нерозголошення. В результаті родичі загиблих нерідко тільки через кілька тижнів дізнаються про те, що трапилося. Міноборони РФ відмовляється фіксувати втрати серед найманців.

СБУ в жовтні 2017 року призвело дані про 67 загиблих, які мали досвід бойових дій як в Донбасі, так і в Сирії. На грудень 2017 року загальне число встановлених втрат з початку участі найманців у військових діях в Сирії журналісти "Фонтанки" оцінювали у 73 команда СІТ - до 101 людини. Досі немає відомостей про долі потрапили в полон до ИГИЛ передбачуваних бійців ПВК Вагнера Роману Григорія Заболотного та Цуркану.

Також різняться дані про втрати після обстрілу проасадовскіх підрозділів силами міжнародної коаліції в околицях Хішама 7 лютого 2018 року: називаються цифри від 11 загиблих і вище.

скачать dle 10.2 КиноСвин


Схожі публікації

СТРІЧКА НОВИН

21.03.18
"Борисполь" договорился с лоукостером "Ryanair" – Гройсман
21.03.18
Украина – одна из самых дешевых для жизни стран
21.03.18
"Воевал на Донбассе": украинские спецслужбы задержали опасного преступника
21.03.18
Стилист посоветовала, как Порошенко решить проблему "мятых костюмов"
21.03.18
Disney снимет новую версию "Леди и бродяги"
21.03.18
"Хорошо в Крыму живется даже с санкциями": Аксенову посвятили угарную песню
21.03.18
"Ты - с*ка! Ты - тварь! Животное ты! Г*вно вонючее!". Учительница стала звездой Сети из-за лексики на уроках
21.03.18
"Г*вно! Дрянь!". Учительница, обматерившая школьника, уволилась
21.03.18
Стилист объяснила, почему Тимошенко годами носит "руль на голове"
21.03.18
"Lyudk, hey Lyudk": художник перерисовывает в аниме советские фильмы. И не только
21.03.18
Новый мем соцсетей: девочка в розовом предложила зарезать губернатора
21.03.18
Россия решила стать стратегическим противником США
21.03.18
Скандальное европейское издание опубликовало карикатуру на выборы президента РФ (ФОТО)
21.03.18
Сеул предложил Пхеньяну провести переговоры на высоком уровне
21.03.18
Правозащитники рассказали о методах борьбы с антисемитизмом в Германии
21.03.18
На Запорожье подполковник полиции наехал на пешехода, пострадавший умер
21.03.18
В Киеве на Печерске "муд*ки" у пункта полиции разбили мужчине голову и ограбили
21.03.18
На Волыни патрульные копы устроили драку с водителем: видео
21.03.18
Нардепам заборонили приходити в Раду зі зброєю | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
МЗС просить Раду визнати вибори в Росії для подальшої дипломатії | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
У Моз пообіцяли залишити пологи безкоштовними | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
На трасі між Запоріжжям і Дніпром сталася перестрілка між поліцейськими - ЗМІ | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Європарламент кличе Цукерберга для пояснень | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
У США під супервулканом виявили аномальну зону | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Переміг скрізь: російський ведучий зробив Путіна президентом США | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Депутати застосували сльозогінний газ у парламенті (Відео) | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Комісія Держдуми з етики не знайшла порушень у поведінці Слуцького
21.03.18
Дрібниці більше не буде: Нацбанк вирішив, як тепер платити в магазинах | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
На окупованому Донбасі відбулося чергове страшне вбивство: опубліковано відео | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
МЗС Росії: Великобританія грубо сфальшувала справу Скрипаля" | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Україна посилить правила в'їзду для росіян | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
А де результат: на 1 км дороги витрачають приголомшливу суму | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Газпром не хоче платити штраф Антимонопольного комітету: готує позов | FaceNews.ua: новини України
21.03.18
Немецкий автогигант Volkswagen показал внедорожник нового поколения (ВИДЕО)
21.03.18
Фанаты делают новый ремейк оригинальной Half-Life
21.03.18
Под супервулканом в США нашли аномальную зону
21.03.18
Очередной обстрел на линии фронта: ранен один военный
21.03.18
Дуров не будет передавать властям РФ ключи от Telegram
21.03.18
Стрельба в американской школе: есть погибшие
21.03.18
Польские националисты совершили провокацию под украинским посольством в Варшаве
21.03.18
День на Донбассе: боевики стреляли из гранатометов, ранен боец
21.03.18
Пророссийские боевики ударили по украинским военным из минометов
21.03.18
Лідери «The Hardkiss» позбавили сина дитячих радощів
21.03.18
Анатолія Анатоліча застукали в примірювальній з Вікторією Бекхем
21.03.18
Кім Кардашьян вперше показала обличчя новонародженої дочки
21.03.18
5 цікавих фактів про фільм «Я вбиваю велетнів»
Всі новини
Наверх